خانه - گریس های مربوط به شیرآلات

گریس های مربوط به شیرآلات

  • گریس های مربوط به شیرآلات :

 

برخی از شیرآلات بواسطه ساختار اختصاصی خود نیاز به سرویس نگهداری های دوره ای دارند قسمت عمده عملیات سرویس شیرآلات خصوصا” شیرهای سماوری  و دروازه ای با عضو مسدود کننده تخت ، تزریق کلینر و یا مواد روانکاری و آب بندی  می باشد.

در برخی دیگر از شیرآلات باید درهنگام بروز نشتی تزریق مواد آب بندی انجام گردد شیرهای توپی از این گروه می باشد.

اصلی ترین موضوع در انتخاب گریس ، روغن پایه آنها می باشد. تزریق گریس های پایه نفتی در شیرآلات صنعت نفت و گاز بیهوده و در پاره ای از موارد مضر می باشد.

تزریق گریسهای پایه گیاهی بواسطه تاثیر پذیری بیش از حد در مقابل تعییرات دمایی ، گزینه مناسبی برای سرویس نگهداری نمی باشد. معمولا این نوع گریسها موجب بالا رفتن گشتاور شیر شده حتی موجب جام شدن شیر می گردند.

بهترین گزینه برای تزریق در شیرآلات ، محصولاتی هستند که دارای پایه سنتتیک می باشند. این محصولات در مقابل تغییرات دمایی ، خاصیت ثابتی داشته و در تمامی حالات مناسبترین فیلم گریس را بر روی عضو مسدود کننده جریان ایجاد میکنند. استفاده از این گزینه ها موجب افزایش طول عمر شیرآلات خواهند گردید.

 

شرکت آرین پترو ایده با عنایت به سوابق اجرایی در زمینه سرویس نگهداری شیرآلات ، یکی از بهترین تولید کنندگان مواد آب بندی و روانکاری ساخت کانادا را انتخاب و محصولات  مطابق با نیازمندیهای کشور را عرضه می نماید.

تعویض گیرباکس ، رفع جام ، کاهش گشتاور ، تعویض گریسخور، تزریق روانکار و آب بند ، زنگ زدایی و. ..  از عملیات مربوط به تعمیر شیرآلات می باشد .

 

پیرو توافقات انجام شده با شرکت آتلانتیک کانادا ، تولید و عرضه انواع گریس های آب بندی و روانکاری و مواد پاک کننده شیرآلات VALVE CLEANER در ایران ، به خدمات شرکت آرین پترو ایده اضافه گردیده است.

لازم به یادآوری است که نام شرکت آرین پترو ایده و شرکت آتلانتیک در لیست شرکتهای معتبر شرکت ملی گاز ایران   (VANDOR LIST ) ثبت گردیده است .

روغن پایه این محصولات  SYNTHETICبوده و در سرمای زیر صفر سفت نشده چسبندگی خود را ازدست نمیدهند. به همین دلیل برخلاف برخی از محصولات که در ایران عرضه می شوند ،موجب بالا رفتن گشتاور شیرها نخواهند گردید.

این مواد آب بندی و روانکاری مطابق ASTM D 566 ، ASTM D 217 ، ASTM D 4048 ،ASTM D 1264 ، ASTM D 445 ، ASTM D 2270 ، DEF STAN 91-6/4 ANNEX A ، DEF STAN 91-6/4 ANNEX B  ،DEF STAN ANNEX 91-6/4 ANNEX Cدر پژوهشگاه صنعت نفت موردآزمایش قرار گرفته است .

گریس های آتلانتیک جهت سرویسهای گاز طبیعی- بوتان – پروپان – LPG – اسیدها- آروماتیکها – حلالهای پایه نفتی و نفت کوره (سیاه ) هیدورکربنها- محلولهای آبدار وبخار- مواد ترکیب شونده قابل اشتعال- همچنین سرویسهای عمومی  و انواع آلاینده هائی احتمالی درون خط لوله با درجه حرارت بالا طراحی گردیده است .

 

 

 

  • گریس چند منظوره روانکار – آب بند برای شیرهای تعمیر شده و سالم

ATLANTIC VALVE CHEAT-HER ATLANTIC NO1

این مواد روانکار آببند سنتتیک ، در شیرهای جدید و قدیمی کاربرد داشته و ضمن  روانکاری، آب بندی بسیار مناسبی را ایجاد خواهد نمود . کاربری های گوناگون این گریس و رفع نیازمندیهای مختلف با یک محصول، رضایت تیم های متخصص سرویس نگهداری شیرآلات را در پی داشته است .

استفاده از این محصول در شیرهائی که دچار نشتی شده اند ویا بواسطه گشتاور بالا و یا جام شدگی ، تعمیر شده اند، جزو بهترین گزینه ها خواهد بود . خاصیت روانکاری در کنار آب بندی ، تشکیل فیلم گریس بسیار عالی ، ویسکوزیته مناسب و سهولت در نفوذ و پر کردن شیارها ،  موجب طول عمر شیرآلات گردیده، دامنه واستفاده از این محصول را گسترش داده است . این گریس در مواجهه با سیال عبوری به مرور کلوخه نشده و در دماهای پایین دچاریخ زدگی و در نتیجه بالا رفتن گشتاورنخواهد گردید.

Color – Black

Temperature Range: 0°F to 700°F

 

  • گریس آب بندی نشتی های شدید کانال جریان و اطراف ساقه (آب بند سنگین)

PTFE SEALANT & LUBRICANT ATLANTIC NO 2

این گریس آب بندی دارای ذرات بسیار نرم تفلون (PTFE) و روغن پایه سنتتیک  بوده و بطور انحصاری برای رفع نشتی در شیرهای توپی و سماوری و آب بندی  کانال جریان و یا محل پکینگ ها ی اطراف ساقه ، طراحی گردیده است . آتلانتیک شماره ۲ خمیری شکل بوده و فقط بصورت استیک عرضه می گردد.

Color Reddish Brown

Texture Viscous and Granular

Base Oil and Thickener Synthetic

Bridging Agent PTFE Fluorocarbon Resin

Service Range 0 F to 500 F

Service Pressure 15,000 PSI

 

  • گریس با کاربری عمومی جهت روانکاری و آب بندی

ENERAL PURPOSE VALVE LUBRICANT & SEALANT ATLANTIC NO 3

این گریس برای  انواع شیرآلات ، خصوصا شیر سماوری و توپی کاربرد داشته و با خاصیت روانکاری عالی و ویسکوزیته مناسب ، تشکیل فیلم گریس عالی ، موجب افزایش طول عمر شیرهای که در وضعیت مناسبی هستند، می گردد .

این محصول روانکاری ۱۰۰% سنتتیک بوده فاقد گرافیت ، مولیبدن دی سولفاید ویا انواع فیلر بوده و دچار خشکی و یخ زدگی نخواهد گردید.

Temperature Range: 0°F to 500°F

Color – Reddish Brown

 

  • گریس روانکار، آب بند(آب بند متوسط)

VALVE LUBRICANT & SEALANT ATLANTIC NO4

این مواد دارای ذرات ریز PTFE  بوده و موجب روانکاری و آب بندی نشتی های متوسط خواهد گردید .  خاصیت روانکاری عالی و تشکیل فیلم گریس در کنار ذرات PTFE  کاربرد آن را در شیرهائی که در وضعیت نرمالی قراردارند، افزایش داده است . گریس شماره ۴ با روغن های پایه سنتتیک تولید شده و کاملا” غیر سمی و سازگار با محیط زیست می باشد.  مقاومت شیمیایی خوب و کاهش خوردگی درون شیرآلات از مشخصات برتر این محصول می باشد. ذرات تفلون به همراه روغن پایه سنتتیک خط و خش های روی عضو مسدود کننده را پر نموده موجب کاهش گشتاور و رفع نشتی خواهد گردید. گریس شماره ۴ خصوصا”جهت استفاده در شیرهائی که دارای محفظه بدنه (CAVITY) هستندپیشنهاد گردیده است .

Service Temperature : 0 F to 500 F

Color Amber

 

  • گریس روانکار ، آب بند ( آب بند سبک ، بسیار مناسب برای مناطق سردسیر )

VALVE LUBRICANT / SEALANT   ATLANTIC NO 6

این مواد سنتتیک دارای ذرات نرم و بسیار ریز PTFE  بوده و موجب روانکاری و آب بندی نشتی های خفیف خواهد گردید .  خاصیت روانکاری بسیار عالی و تشکیل فیلم گریس در کنار ذرات PTFE  کاربرد این گریس را افزایش داده است.

مقاومت شیمیایی خوب و کاهش خوردگی درون شیرآلات از مشخصات برتر این محصول بوده و با عنایت به عدم تغییرشکل در دماهای بسیار پائین ، بهترین گزینه برای روانکاری شیرآلات نصب شده در مناطق سردسیر کشور می باشد .  گریس شماره ۶ خصوصا”جهت استفاده در شیرهائی که دارای محفظه بدنه (CAVITY) هستندپیشنهاد گردیده است .

Service Temperature 0 F to 500 F

Color Amber

 

  • گریس روانکاری و آب بندی مقاوم در مقابل حلال ها

LUBRICANT & SEALANT Gasoline & Solvent-Proof ATLANTIC NO 7

گریس شماره ۷ برای  انواع شیرآلات  سماوری و توپی  که به هر دلیل دچار افزایش گشتاور گردیده اند، کاربرد داشته و ضمن روانکاری، بواسطه ویسکوزیته مناسب و تشکیل فیلم گریس عالی ، موجب آببندی و سهولت در عملکرد و افزایش طول عمر شیرها می گردد .

این محصول روانکاری ۱۰۰% سنتتیک بوده فاقد گرافیت ، مولیبدن دی سولفاید ویا انواع فیلر بوده و دچار خشکی و یخ زدگی نخواهد گردید.

Temperature Range: 0°F to 500°F

Color – Reddish Brown

 

  • مواد پاک کننده داخل شیرآلات ATLANTIC VALVE CLEANER

این مواد برای از بین بردن کلوخه های گریس قدیمی درون شیر ، رفع جام و کاهش گشتاور طراحی گردیده است. حاوی مولیبدن دی سولفاید ، گرافیت ، حلال و مواد شوینده بوده و در شیرهای سماوری ، دروازه ای و توپی کاربرد دارد. این ژل نفوذگر دارای خاصیت حل کردن رسوب های مضر و ناخواسته باقیمانده در شیر بوده و فضا را برای جایگزین کردن مواد روانکار فراهم می نماید .

Color – Black

 

  • گریس سنتتیک PVG 679

متالوب PVG 679 یک گریس کاملاً سنتتیک است که بصورت تخصصی برای روانکاری شیرآلات صنایع نفت، گاز و پتروشیمی فرموله شده است.

ترکیبات منحصر بفرد پایه سنتتیک PVG 679 مقاومت بسیار بالا و اطمینان بخشی را در مقابل خوردگیهای شیمیایی موجود در نفت خام و گاز ترش را عرضه می نماید.

روان کننده های مرسوم موجود در مقابل میعانات گازی حاوی H2S و اسیدهای معدنی HCI حل میشوند این موضوع منجر به خشک شدن مکانیزم های آب، افزایش اصطکاک و سایش قطعات شیر خواهد گردید. این عوامل ضمن افزایش گشتاور، فرایند تخریب شیر را فراهم خواهد آورد.

همچنین ورود مواد خورنده به محفظه بدنه شیر میتواند موجب تخریب گسترده، جام شدگی و نشتی های شدید خواهد گردید. PVG 679 دارای مقاومت شیمیایی بسیار عالی درمقابل ترکیبات شیمیایی موجود در سیالات بالادستی و تسویه نشده می باشد. این محصول ایجاد حداکثر روانکاری و محافظت از اجزاء نشت بندی و محفظه بدنه شیرآلات را دربرداشته و درمقابل حلال های قوی موجود در سیال، مقاومت خواهد نمود